Değerli Anne ve Baba,

Çocuğunuz kalp hastalığı ile doğdu veya yakın zamanda kalp hastası olduğunu öğrendiniz. Ya da uzun süredir bununla mücadele ediyorsunuz. Endişe, belirsizlik, korku, kızgınlık, hatta şaşkınlık duyuyor olabilirsiniz. Büyük ihtimalle ağır stress altındasınız. Belki kısa süre içerisinde önemli kararlar vermek zorundasınız. Dahası, hiç duymadığınız terimler, sonucunu kestiremediğiniz durumlar karşısında ciddi kararsızlık çekiyor olabilirsiniz… Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Hislerinizi anlıyoruz…

Sizin durumunuzdaki onbinlerce ailenin, hayatlarının bir döneminde, benzer duygular içerisinde olduğunu biliyoruz. Stresini azaltacak en önemli unsur, paylaşmak ve benzer durumdaki ailelerle iletişime geçmek olacaktır. Bunun yanı sıra, yoğun bilgi kirliliğinden uzakta, doğru ve tarafsız bilgilere ulaşmak, içinde bulunduğunuz durumu daha iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Bu web sitesi, doğuştan kalp hastalığı bulunan çocukların ailelerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu sayede çocuğunuzun hastalığını daha iyi anlayabilir, bilgileri doktorunuzla paylaşabilir, hastanızın tanı ve tedavi sürecinde daha etkin rol alabilirsiniz. Unutmayınız ki, kalp hastası çocukların iyileşmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesinde, tıbbi yardım sağlayan uzmanlar ve sağlık çalışanları kadar, ailelerin de çok büyük rolü ve katkısı vardır.

Doğumsal kalp hastalıklarının hemen hemen hepsi, yüksek bir başarı oranıyla düzeltilebilir veya hastalara, yaşamlarını sıkıntısız sürdürmelerini sağlayacak tıbbi yardım yapılabilir. Hastaların çoğuna normal veya normale yakın bir yaşam süresi ve kalitesi kazandırılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, “tıpta hastalık değil, hasta vardır”. Her hastanın farklı özellikleri ve farklı seyirleri olabilir. Hastalığın yönetiminde tecrübe ve bilgi birikiminin yanısıra, hastaya yaklaşım ve empatinin de çok önemli yeri vardır.

Uzun yıllara uzanan tecrübemiz, deneyimli ekibimiz, en üst düzey teknik olanaklarımız ve en önemlisi anlayış ve tüm şefkatimizle her zaman yanınızdayız.

Prof.Dr.Ersin Erek