Ömer Esat’ ın Hikayesi

“Hipoplastik sol kalp sendromu ile doğdu. 3 ameliyat geçirdi ve sağlığına kavuştu.”

Eşimin hamileliği sırasında doğacak bebeğimizin “hipoplastik sol kalp sendromu” denilen, en ağır doğumsal kalp hastalığı ile doğacağını öğrendik ve kabuslar başladı. Ne kadar sıkıntılı zamanlar geçirdiğimizi anlatmam mümkün değil. Pek çok uzmanla görüştük. Hemen hemen herkes, bu hastalığın tedavisinin mümkün olmadığını, doğduktan kısa bir süre sonra bebeğin öleceğini, şimdiden gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söylediler. Biz bunu yapmak istemedik. Her türlü zorluğu göze aldığımızı ve elimizden gelen ne varsa sonuna kadar yapacağımızı söyledik. Araştırmalarımız bizi Prof Dr. Ersin Erek ile buluşturdu. Doktorumuz, hastalığı ve tedavi sürecindeki zorlukları bize ayrıntılı olarak anlattı.

Ömer Esat, zamanında, normal kiloda ve dıştan bakıldığında sağlıklı görünen bir bebek olarak dünyaya geldi. Daha 2 günlük iken acil kalp ameliyatına alındı. Bu ameliyatın, toplam 3 aşamadan oluşacak ameliyat serisinin ilk ve en yüksek riskli ameliyat olduğunu biliyorduk. Ersin Bey, ameliyatın başarılı geçtiğini söylediğindeki mutluluğumuzu anlatamam. Ama daha önümüzde zorlu bir yoğun bakım dönemi duruyordu. Çok şükür ki onu da sorunsuz atlattık.

 

öe.1Ömer Esat, Norwood I.aşama ameliyatından sonra servis takibinde.

Ömer Esat büyüdükçe ve beraber daha çok vakit geçirdikçe çocuğumuza daha da fazla bağlandık. Tüm büyüme ve gelişimleri yaşıtlarına benzer olarak ilerledi.

öe.2Ömer Esat 3 aylıkken

Sekiz aylık iken 2. Aşama ameliyatı da sorunsuz atlattığımızda, Hipoplastik sol kalp sendromu olup da 3. Aşamaya kadar gelebilen ne kadar az sayıda hasta olduğunu öğrendik.

öe.3Ömer Esat II aşama Glenn ameliyatından sonra

Bir yanda sorunsuz büyüyen bir bebek, diğer yanda onu bekleyen yine çok riskli üçüncü bir kalp ameliyatı daha. Böylelikle günlerimiz geçti.

öe1öe.5Ömer Esat 2 yaşında

Ömer Esat 3 yaşına geldi. Üçüncü aşama olan Fontan ameliyatını da sıkıntısız atlattık.

öe.6öe.7Ömer Esat, III. Aşama Fontan ameliyatından sonra

Artık Ömer Esat’ ın morarması yok. Gelişmesi, büyümesi yaşıtları gibi. Onu bekleyen yeni bir ameliyatımız da kalmadı. Sıkıntılı günler geride kaldı. Zamanında ne kadar doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. Evet zorlu günler geçirdik, ama sonuçta Ömer Esat’ ımıza kavuştuk. Doktorlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ömer Esat’ ın Ailesi