Yiğit’ in Hikayesi

 

Yiğit, kalpten çıkan büyük damarları ters (Büyük arterlerin transpozisyonu; TGA) olarak doğdu. Şimdi ailesiyle birlikte mutlu bir çocukluk geçiriyor.

 

İşte hikayemiz:

Hamileliğim sırasında tüm kontrollerim eksiksiz olarak yapıldı. Yakın zaman sonra bir bebeğe sahip olmanın olağanüstü heyecanı ve mutluluğu içerisinde günlerimizi geçirirken, son gittiğimiz doktor kontrolünde bebeğimizin kalbinde sorun olduğu söylendi. Dünya başımıza yıkıldı. Bebeğimizin kalpten çıkan büyük damarları ters olarak gelişmişti ve bu sorun bebeğimize daha doğar doğmaz çok ciddi sorunlar yaratabilecek bir durumdu. Bu şoku atlatabilmemiz ve durumu daha sakin olarak düşünebilmemiz günler aldı. Bebeğimizden vazgeçmeyi ve hamileliği sonlandırmayı asla düşünmedik. Daha sonra öğrendik ki bebeklerde doğumsal kalp hastalığı hiç de düşünüldüğü kadar az rastlanan bir durum değilmiş. Üstelik bu hastalıkları önemli bir kısmı tedavi edilebiliyormuş. Bu bizim için bir umut oldu.

y1Daha sonra araştırmalarımız bizi Prof Dr. Ersin Erek ile karşılaştırdı. Kendisi ile hamileliğim sırasında görüştük. Bebeğimizin kalbindeki bozukluğun doğar doğmaz yapılacak bir ameliyatla düzeltilebileceğini ve sonrasında normal bir yaşam sürebileceğini bize söyledi.

Doğumun zamanının gelmesini büyük bir stress ile bekledik. Nihayet, normal zamanında doğum sorunsuz gerçekleşti. Dış görünüşü tamamen sağlıklı görünen çok güzel bir bebekti. Ama doğar doğmaz yenidoğan yoğun bakıma alındı ve ameliyata kadar geçen süreyi rahat geçirmesi için prostoglandin isminde bir ilaç başlandı.

Yiğit 6 günlük iken açık kalp ameliyatına alındı. Yaklaşık 5 saat süren ameliyatın başarılı geçtiğini doktorumuzdan öğrendiğimizde dünyalar bizim oldu.

y2Ameliyattan 10 gün sonra oğlumuzla birlikte evimize gelmiştik. Yiğit sağlıklı her bebek gibi büyüme ve gelişmesini sorunsuz olarak sürdürdü.

y3Şimdi Yiğit, 2 yaşına yaklaşırken, zorlu günleri arkamızda bırakmanın huzurunu yaşıyoruz.

y5y4