Bu çocuklar 3 yaşına kadar 3 büyük kalp ameliyatı atlattı!

Tıpkı balıklarınki gibi kalplerinde sadece bir odacık ve bir karıncık var! Normal insan dolaşımından oldukça farklı işleyen ve balıklarınkini taklit eden bir dolaşıma sahipler. İşte bu nedenle ‘Balık Kalpli Çocuklar’ onlar…

 

Kan, kalpteki tek karıncık tarafından bir seferde tüm vücuda ve akciğerlere pompalanıp kalbin kulakçığına geri dönüyor. Bu dolaşım ile yaşamlarını sürdüren balıklardan belki de en büyüğü ve kuvvetlisi, dirençli ve tuttuğunu koparan; köpekbalıkları. Bu da balık kalpli çocuklara ayrı bir güç veriyor.

 

Her biri 3 yaşına kadar 3 büyük kalp ameliyatı atlatmış olan Balık Kalpli Çocuklar, 15 Şubat Cumartesi günü Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde bir araya gelecekler. Her yıl 7-14 Şubat tarihleri arasında kutlanan olan “Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası” kapsamında 10:00-13:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik; doğumsal kalp hastalıkları içerisinde en zorlu grupta olan minikleri, aileleri ve uzmanları buluşturacak.

 

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek’ in de katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlik ile ülkemizde ve dünyada önemli bir sorun olan doğumsal kalp hastalıklarına yönelik farkındalık yaratılması amaçlanıyor.