Kalp ameliyatı olacak torunu ile hastaneye gelen Mustafa Yakut’un kalbi hastanede durdu. Utku bebek ve dedesi, başarılı birer ameliyatla hayata döndürülüp aynı gün taburcu edildi

İstanbul’da torununun kalp ameliyatı için hastaneye gelen Mustafa Yakut, hastane girişinde kalp krizi geçirdi. Kalbi tekrar çalıştırılan dede, torunuyla birlikte ameliyat olup sağlığına kavuştu ve aynı gün taburcu oldu. Utku bebeğe, henüz annesinin karnındayken yanlış teşhis konuldu ve gittikleri iki hekim de “Bu çocuk yaşamaz” diyerek aileye bebeği aldırmalarını önerdi. Büyük bir üzüntü yaşayan aile son olarak Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş’e başvurdu. Prof. Ödemiş, bebeğin kalbinde çok sayıda delik olduğunu ancak hastalığın tedavisinin başarılı şekilde yapılabildiği müjdesini verdi.

BÖLÜME GİRERKEN KALBİ DURDU
31 yaşındaki anne Merve Yakut Mazlum, sorunsuz geçen doğumdan bir ay sonra Utku bebeğin kalbindeki delikler için ameliyat randevusu aldı. Utku bebeğin dünyaya gelişiyle ilk kez dede ve anneanne olmanın mutluluğunu yaşayan Mustafa ve Suzan Yakut çifti de ameliyat günü biricik torunlarının yanında olmak istedi. Sabah erkenden İstanbul Ümraniye’den Halkalı’ya doğru yola çıktılar. Fakat Mustafa Bey kardiyoloji polikliniğine girdikleri anda yere yığıldı. Torununun stresine kalbi dayanamamıştı. 73 yaşındaki Mustafa Yakut’un kalbi durmuştu. Masajla ve elektroşokla kalbi çalıştırılan ve anjiyo olan Mustafa Yakut’un ana damar dahil kalbi besleyen tüm koroner damarlarında kritik derecede darlıklar ve tıkanıklıklar olduğu anlaşıldı. Birkaç gün kalbi dinlendirildikten sonra koroner bypass ameliyatı olmasına karar verildi.

DEDEYE TORUN MORALİ…
Önce minik Utku’ya, iki gün sonra da dedesine başarılı operasyonla hayat veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek, iki hastasının da sağlıklarına kavuştuklarını, minik hastasının iki yıl sonra yapılacak ikinci ameliyatla tamamen iyileşeceğini belirterek, “Kalbinde çok sayıda delik bulunan ve buna bağlı kalp yetersizliği olan Utku bebek ve dedesinin ameliyatları yüksek risk içeriyordu. Ancak ikisi de başarılı operasyonla sorunsuz iyileştiler ve serviste komşu odalarda yattılar. Torununun iyileşmesi dedeye de büyük moral oldu. Dede ile torunu aynı gün sağlıkla taburcu ettik” dedi.

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/03/02/torunu-icin-geldi-kendi-kalbi-durdu